Od dawna podobało mi się pismo odręczne. Fascynowały mnie piękne zdobione litery i łatwość z jaką prowadzi się pióro. Postanowiłam więc spróbować! Swoją przygodę z nauką pięknego pisania, co mogłoby się wydać niedorzeczne, rozpoczęłam od czytania. Tak właśnie – czytania. Stąd też na początek przedstawię Wam kilka podstawowych terminów, bo grunt to solidne fundamenty.
Podstawy kaligrafii dla początkujących
Kaligrafia – jest to pismo ręczne, gdzie starannie odwzorowuje się znaki. W kaligrafii nie poprawia się liter, które już zostały napisane.
Grid – to nic innego jak 4 linie pomocnicze, które pomogą nam w pisaniu prosto. Jak w podstawówce. Każda z tych linii po coś służy. A zatem:
- górna linia pisma (wysokość Y) – do tej linii sięgają górne wydłużenia litery np. „b”.
- środkowa linia pisma (wysokość X) – do tej linii sięgają korpusy liter
- linia bazowa pisma – na tej linii ustawiamy litery
- dolna linia pisma – do tej linii sięgają dolne wydłużenia litery np. „p”.
Wysokością X i Y można w dowolny sposób manipulować. Dzięki czemu wygląd naszych liter będzie się zmieniał. Proponuję chwycić za kartkę, dowolne narzędzie do pisania i tak jak ja przećwiczyć pisanie alfabetu na różne sposoby.
Na dobry poczatek – zeszyt ćwiczeń do kaligrafii
Nie chcąc się dłużej wymądrzać przejdę do sensu tego wpisu. Otóż przygotowałam zeszyt ćwiczeń do kaligrafii. Składa się on z 6 stron i przeznaczony jest do samodzielnego wydrukowania. W zeszycie można ćwiczyć czcionkę Charlotte Calligraphy. Jeśli chcesz go pobrać kliknij TUTAJ. Mam nadzieję, że zeszyt się Wam przyda i ułatwi naukę.