Kreatywnie

Zeszyt ćwiczeń do kaligrafii dla początkujących

Od dawna podobało mi się pismo odręczne. Fascynowały mnie piękne zdobione litery i łatwość z jaką prowadzi się pióro. Postanowiłam więc spróbować!  Swoją przygodę z nauką pięknego pisania, co mogłoby się wydać niedorzeczne, rozpoczęłam od czytania. Tak właśnie – czytania. Stąd też na początek przedstawię Wam kilka podstawowych terminów, bo grunt to solidne fundamenty.

Podstawy kaligrafii dla początkujących

Kaligrafia –  jest to pismo ręczne, gdzie starannie odwzorowuje się znaki. W kaligrafii nie poprawia się liter, które już zostały napisane.

Grid – to nic innego jak 4 linie pomocnicze, które pomogą nam w pisaniu prosto. Jak w podstawówce.  Każda z tych linii po coś służy. A zatem:

grid opis lini

  • górna linia pisma (wysokość Y) – do tej linii sięgają górne wydłużenia litery np. „b”.
  • środkowa linia pisma (wysokość X) – do tej linii sięgają korpusy liter
  • linia bazowa pisma – na tej linii ustawiamy litery
  • dolna linia pisma – do tej linii sięgają dolne wydłużenia litery np. „p”.

Wysokością X i Y można w dowolny sposób manipulować. Dzięki czemu wygląd naszych liter będzie się zmieniał. Proponuję chwycić za kartkę, dowolne narzędzie do pisania i tak jak ja przećwiczyć pisanie alfabetu na różne sposoby.

grid rodzaje

Na dobry poczatek – zeszyt ćwiczeń do kaligrafii

Nie chcąc się dłużej wymądrzać przejdę do sensu tego wpisu. Otóż przygotowałam zeszyt ćwiczeń do kaligrafii. Składa się on z  6 stron i przeznaczony jest do samodzielnego wydrukowania. W zeszycie można ćwiczyć czcionkę Charlotte Calligraphy. Jeśli chcesz go pobrać kliknij TUTAJ. Mam nadzieję, że zeszyt się Wam przyda i ułatwi naukę.  

Agnieszka-podpis-proxyart

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *